|
Klub Rowerowy Zwoleń Rowery Zwoleń
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
snaakee
VIP
Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 133
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zwoleń/W-wa
|
Wysłany: Czw 1:29, 09 Lut 2006 Temat postu: zamki, pałace, fortyfikacje w okolicy Zwolenia |
|
|
Trochę to trwało, ale tutaj są rezultaty:
Wykaz zamków, pałaców i fortyfikacji w okolicy Zwolenia. Wg rosnącej odległości, pomiary wykonałem po najkrótszych możliwych drogach (czyli przeważnie głównymi), dodatkowo oceniłem architekturę wg następującej skali:
+ ruiny, zachowane fragmenty budynków
++ dobrze zachowane ruiny lub ruiny i inne ciekawe obiekty w pobliżu
+++ zachowany budynek z możliwością zwiedzania wnętrz lub bardzo dobrze zachowane, rozbudowane ruiny z ciekawymi obiektami w pobliżu
++++ absolutna rewelacja, dobrze zachowany zamek, wnętrza do zwiedzania i otoczenie z licznymi obiektami do zobaczenia
(oceny są subiektywne, w niektórych, sporadycznych przypadkach wystawiane tylko na podstawie fotografii)
Zwoleń - Janowiec (ocena: ++)
28 km - Zwoleń - Pająków - Łaguszów - Janowiec
opis: zamek renesansowy, 1508-26, dla Mikołaja Firleja, rozbudowany o manierystyczne założenie pałacowe 2 poł. XVI w., Santi Gucci i 1 poł. XVII w., dla Tarłów, przebudowany w formach barokowych dla Lubomirskich w 2 poł. XVII w. i 1 poł. XVIII w., zapewne z udziałem Tylmana van Gameren, restaurowany 1976-93. Na planie nieregularnym, zbliżonym do trójkąta, z bastejami i skrzydłami pałacowymi. W ruinie.
Zwoleń - Kazimierz Dolny (ocena: ++)
34 km - Zwoleń - Janowiec - Kazimierz Dolny
opis: zamek królewski Kazimierza Wielkiego, gotycki, z kamienia łamanego z użyciem cegły, 1 poł. XIV wieku, wielokrotnie przebudowany, m.in. dla Lubomirskich w 2 poł. XVII w., w ruinie od XVIII w. Na planie nieregularnego czworoboku z czworoboczną wieżą i budynkiem mieszkalnym od pd.-zach. oraz odsuniętą, wolnostojącą, cylindryczną wieżą.
Zwoleń - Solec n. Wisłą (ocena: -/+)
35 km - Zwoleń - Lipsko - Solec n. Wisłą
opis: Zamek ufundował Kazimierz Wielki, ale pozostały dosłownie ruiny, pozostałości murów. Nie są one nawet opisane w przewodnikach, wikipedii, a informacje na temat ruin można znaleźć na 3 stronach internetowych.
Zwoleń - Bochotnica (ocena: nie widziałem, nie podejmuję się oceniania)
39 km - Zwoleń - Janowiec - Kazimierz Dolny - Bochotnica
opis: pozostałości zamku tzw. zamku Esterki, gotyckiego, kamienno-ceglanego, z ok. poł. XIV w., rozbudowanego XV/XVI w.
Zwoleń - Iłża (ocena: ++)
46 km - Zwoleń - Kazanów - Wólka Gonciarska - Iłża
opis: Zamek biskupów krakowskich, gotycki, z kamienia łamanego i ciosów, ok. 1340 i 2 poł. XIV w., przebudowany na renesansowy ok. 1560, dla bpa Filipa Padniewskiego, rozbudowany ok. 1618, wielokrotnie remontowany, złożony z zamku górnego na planie owalu z wieżą czworoboczną i cylindryczną oraz z przedzamcza (zachowane pozostałości murów obwodowych i cylindryczna wieża)
Zwoleń - Szydłowiec (ocena: +++)
65 km - Zwoleń - Radom - Szydłowiec
opis: zamek Szydłowieckich, gotycko-renesansowy, 1510-26, dla Mikołaja Szydłowieckiego, rozbudowany i przebudowany ok. 1620-30, dla Radziwiłłów, restaurowany 1949-58, dwupiętrowy, trójskrzydłowy z dziedzińcem zamkniętym murem kurtuynowym, z wieżą bramną od pd.-zach. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Zwoleń - Ćmielów (ocena: +)
70 km - Zwoleń - Lipsko - Ożarów - Ćmielów
opis: ruiny gotycko-renesansowego zamku rycerskiego, 1519-31, dla Krzysztofa Szydłowieckiego: relikty pałacu i kaplicy położonych na wyspie; na przedzamczu zachowane mury obwodowe budynku z wieżą bramną, całość otoczona fortyfikacjami ziemnymi typu bastionowego
Zwoleń - Wojciechów (nie oceniam, bo nie widziałem)
76 km - Zwoleń - Puławy - Markuszów - Nałęczów - Wojciechów (ja oczywiście radzę jechać przez Janowiec i Kazimierz Dolny)
opis: wieża mieszkalna, późnogotycka, z kamienia i cegły, ok. 1520-40, przebudowywana w 1 poł. XVII w. i w ok. poł. XIX w., restaurowana 1912-14, Jan Koszczycki-Witkiewicz.
Zwoleń - Lublin (ocena ++++)
77 km - Zwoleń - Puławy - Lublin
opis: dużo trzeba byłoby pisać, po prostu trzeba zobaczyć, albo poczytać na stronach lublina o tym zamku.
Zwoleń - Czersk (ocena: ++)
81 km - Zwoleń - Kozienice - Czersk
Opis: zamek książąt mazowieckich, gotycki, z cegły, na miejscu starszych grodów, 1. ćw. XV w. - poł. XVI w., zniszczony 1656 i 1772, prace konserwatorskie 1907-11. Na rzucie wieloboku, zachowane znaczne fragmenty murów obwodowych z dwiema wieżami cylindrycznymi i czworoboczną wieżą bramną. W ruinie.
Zwoleń - Sandomierz (ocena: +++)
95 km - Zwoleń - Lipsko - Ożarów - Sandomierz
Opis: Zamek królewski, zachowane skrzydło zachodnie, pierwotnie renesansowe, wznoszone etapami 1524-26,64-66,86-97, z wykorzystaniem murów zamku gotyckiego, ok. 1480, przekształcone ok. 1617-36, przebudowane m.in. na barokowe 1680-86 i klasycystyczne 1825, czterokondygnacjowy, na rzucie wydłużonego prostokąta, z wieżami od pn.-zach. i pd.-zach.
Zwoleń - Drzewica (ocena: ++)
95 km - Zwoleń - Radom - Przysucha - Drzewica
Opis: zamek gotycko-renesansowy, ok. 1527-35, dla abpa Macieja Drzewickiego, przekształcony ok. poł. XVII w., na rzucie prostokąta, z kwadratowymi wieżami w narożach i wewnętrznym dziedzińcem, otoczony dwiema fosami i wałem ziemnym. Spalony 1814, mury zachowane w pełnej wysokości.
Zwoleń - Ujazd (ocena: ++)
97 km - Zwoleń - Lipsko - Opatów - Ujazd
opis: zamek Krzyżtopór, manierystyczny, 1627-44, Lorenzo Senes być może wg projektu Augustyna Locciego st., dla Krzystofa Ossolińskiego. Założenie na rzucie regularnego pięcioboku, otoczone fortyfikacjami bastejowymi systemu nowowłoskiego, w które wpisane symetryczne, osiowe założenie pałacowe na skomplikowanym rzucie: na osi kurtyny pd.-wsch. brama wjazdowa, za którą trapezowaty dziedziniec ujęty piętrowymi skrzydłami zakończonymi wieżami. Dalej na osi dwu- i trzypiętrowy korpus główny z owalnym wewnętrznym podwórcem dostępnym z dziedzińca szyjowym przejściem, z tyłu skrzydło zakończone ośmioboczną wieżą na bastionie. W chwili ukończenia jedna z największych rezydencji w Europie. Od 1656 w ruinie.
Zwoleń - Bodzentyn (ocena: +)
99 km - Zwoleń - Radom - Szydłowiec - Suchedniów - Bodzentyn (proponuję przez Iłżę jechać)
opis: zamek biskupów krakowskich, 2 poł. XIV w., przebudowany na renesansowy, 3 ćw. XVI w. oraz pocz. XVII w. i poł. XVIII w., pod kierunkiem Jakuba Fontany, trójkondygnacjowy, trójskrzydłowy. W ruinie, zachowane fragmenty murów obwodowych.
Zwoleń - Opoczno (nie oceniam, bo nie widziałem)
101 km - Zwoleń - Radom - Przysucha - Opoczno
opis: zamek gotycki, poł XIV w., odbudowany przed 1620 i ok. 1824, piętrowy, na rzucie litery L, zwieńczony wysoką attyką. Muzeum Regionalne.
Zwoleń - Czemierniki (ocena: +++)
119 km - Zwoleń - Puławy - Garbów - Niemce - Lubartów - Czemierniki
opis: pałac Firlejów, wczesnobarokowy, 1617-24, remontowany 1852 i 1951, piętrowy, zwieńczony neogotycką attyką, 1852. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi systemu starowłoskiego, ok. 1622-24, na rzucie zbliżonym do rombu, z budynkiem bramnym zwieńczonym wieżą.
Zwoleń - Kurozwęki (ocena: ++)
124 km - Zwoleń - Lipsko - Opatów - Kurozwęki
opis: Pałac późnobarokowy, ok. 1768-72, dla Macieja Sołtyka, powstały w wyniku stopniowej rozbudowy gotyckiego zamku z 2 poł. XIV wieku, przebudowany (gł. wnętrza) ok. 1840-47, dla Pawła Popiela i po 1918, Franciszek Mączyński, dwupiętrowy, czteroskrzydłowy, na nieregularnym rzucie, z wewnętrznym dziedzińcem arkadowym i tarasem od pd.-zach. (przed 1831). Pawilon barokowy (wsch.) po 1772. Park krajobrazowy, przed 1826, Jan Zulauf, przekomponowany częściowo 1859-73, Augustyn Denizot.
Zwoleń - Baranów Sandomierski (ocena: +++)
125 km - Zwoleń - Lipsko - Ożarów - Opatów - Baranów Sandomierski
opis: zamek Leszczyńskich, Lubomirskich. Renesansowo-manierystyczny, zaczęty po 1569 r., dla Rafał Leszczyńskiego, 1591-1606, zapewne Santi Gucci, dla Andrzeja Leszczyńskiego, rozbudowany o trakt zachodni ok. 1694-95, Tylman van Gameren, dla Józefa Karola Lubomirskiego, restaurowany 1898-1900, Tadeusz Stryjeński i 1964-66, Alfred Majewski. Czteroskrzydłowy z wewnętrznym dziedzińcem arkadowym i kolistymi wieżami w narożach. We wnętrzach sztukaterie m.in. ok. 1630, Fiovanni Battista Falconi i ok. 1700, warsztat Józefa Szymona Bellotiego. Muzeum Zagłębia Siarkowego.
Zwoleń - Chęciny (ocena: ++)
127 km - Zwoleń - Radom - Szydłowiec - Suchedniów - Kielce - Chęciny
opis: zamek królewski, gotycki, z wapienia i cegły, wzniesiony w dwóch etapach od końca XIII w. do XV/XVI w., rozbudowany 1575, 1622, 1657. Pierwotnie złożony z zamku górnego z budynkiem mieszkalnym ii dwiema cylindrycznymi wieżami oraz dolnego z wieżą czworoboczną. Ruina, zachowane znaczne fragmenty murów obwodowych i wieże.
Zwoleń - Szydłów (ocena: +)
129 km - Zwoleń - Lipsko - Opatów - Szydłów
opis: zamek królewski, gotycki, z kamienia, ok. poł. XIV w., fundacji Kazimierza Wielkiego, przebudowany XV w., rekonstruowany 1926-27 i 1945-47. na rzucie nieregularnym otoczony murem z budynkiem bramnym, piętrowy, na rzucie prostokąta z ryzalitem od południa. W pn.-zach. narożu dziedzińca tzw. Skarbczyk, XV w., z wykorzystaniem starszej baszty, nadbudowany 1528, odbudowany 1957-60. Muzeum Regionalne.
Zwoleń - Rawa Mazowiecka (ocena: ++)
136 km - Zwoleń - Radom - Białobrzegi - Grójec - Biała Rawska - Rawa Mazowiecka
Opis: Zamek książąt mazowieckich, gotycki, z cegły, 3 ćw. XIV wieku, przebudowany i odbudowany 1509-19, częściowo rozebrany, zachowana ośmioboczna baszta i poozostałości murów obwodowych, rekonstruowane 1955-76.
Zwoleń - Krupe (nie oceniam, bo nie widziałem)
138 km - Zwoleń - Lublin - Krasnystaw - Krupe
opis: zamek Orzechowskich, renesansowo-manierystyczny, 1604-0, zachowane fragmenty dwuskrzydłowego domu (ściany do wysokości attyki) oraz fragmenty murów otaczających podzamcze.
Zwoleń - Sobków (nie oceniam, bo nie widziałem)
138 km - Zwoleń - Radom - Kielce - Sobków
opis: fortalicja, wznoszona 1560-1570, XVIII w., zachowane fragmenty murów z otworami strzelniczymi, baszty i ruiny klasycystycznego pałacu ok. 1770.
Zwoleń - Morsko Górne (nie oceniam, bo nie widziałem)
144 km - Zwoleń - Radom - Kielce - Morsko Górne
opis: na zdjęciach widoczne tylko ruiny murów, w książkach nie znalazłem żadnych informacji
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Kamiel
Dozorca
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: mam wiedzieć :P
|
Wysłany: Czw 8:45, 09 Lut 2006 Temat postu: |
|
|
Nie no snaake dobry jestes!! Postarałeś się!
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
x.KD
VIP
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Radom=Zwoleń=Rzym
|
Wysłany: Czw 12:25, 09 Lut 2006 Temat postu: |
|
|
snaakee coraz bardziej nas zadziwiasz
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
snaakee
VIP
Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 133
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zwoleń/W-wa
|
Wysłany: Czw 12:41, 09 Lut 2006 Temat postu: |
|
|
Hmmm, tu nie ma się co zadziwiać, tylko trzeba brać się ostro do roboty . Po mojemu trzeba opisać atrakcje turystyczne w powiecie zwoleńskim i przygotować propozycje wycieczek jednodniowych. W swoich mądrych książkach mam opisy tylko dużych obiektów (np. kościoła w policznej i tamtejszego dworku), ale wogóle nie posiadam opisów krzyżów i pomników wystawionych w okolicy i jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, to trzeba się tym zająć . Poza tym trzeba opisać dobrze historię Zwolenia, a do tego też książki nie mam. Poza tym to rodowici zwoleniacy mogliby się tym zająć, ja tu mieszkam dopiero od 3 lat .
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
sitek
Bywalec
Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zwoleń/Puławy
|
Wysłany: Sob 1:19, 04 Lis 2006 Temat postu: |
|
|
snaakee napisał: | Poza tym trzeba opisać dobrze historię Zwolenia, a do tego też książki nie mam. Poza tym to rodowici zwoleniacy mogliby się tym zająć, ja tu mieszkam dopiero od 3 lat . |
Ja dysponuje tylko fotkami Zwolenia z okresu między wojennego, zdjecia są opisane.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|